Pliit ei ole radiaator ning auto soojendamine võib olla ohtlik: kuidas talvel tehnikat turvaliselt kasutada?

24.11.2016
Pliit ei ole radiaator ning auto soojendamine võib olla ohtlik: kuidas talvel tehnikat turvaliselt kasutada?

Külm aeg ning talv on kätte jõudnud, seega tasuks endale meelde tuletada mõned nõuanded, mille on kokku pannud portaal WTNH, et oma kodust tehnikat turvaliselt kasutada ning vältida potentsiaalseid õnnetusjuhtumeid.

Radiaatoreid ei tohi kinni katta

Talv on aeg, mil märjad joped, sokid ning saapad on tavalised. Harilikult on need vaja ka kiirelt kuivaks saada, kuna juba mõne hetke pärast on taas vaja kuskile edasi liikuda. Seega panevad tihti inimesed on riided kuivama elektriradiaatori peale. Seda tuleks aga kindlasti vältida.

Radiaatorite peal on harilikult suurelt kirjas, et neid ei tohi kinni katta. Kui peaksid juhuslikult oma elektriradiaatori kinni katma ning selle sisse lülitama, siis võib üsna suure tõenäosusega peagi puhkeda ka tulekahju.

Auto soojendamine võib muutuda ohtlikuks

Tihti soovitakse auto enne sõitmist soojaks saada. Eramajade puhul on autod ka tihti garaažides. Selleks, et ei peaks liiga kaua külmas autos istuma, pannakse auto tihti käima ning jäetakse omapäi seisma, kuni see soojeneb. Kui seda teha väljas, siis ei ole vaja oma tervise pärast karta, küll aga ei tohiks seda kunagi teha garaažis.

Isegi, kui garaažiuks on avatud, võivad autost tulevad heitgaasid jääda siseruumi, mis võivad nii sinu kui ka sinu perekonna tervist kahjustada. Seega tuleks auto tingimata garaažist välja ajada ning see siis sinna soojenema jätta. Samas ütlevad aga autospetsialistid, et auto kohapeal soojendamine on mootorile pigem kahjulik ning auto tuleks soojaks saada rahulikult sõites.

Suitsuandurid päästavad elusid

Suitsuandurid on kodudes hädavajalikud. Eriti siis, kui majas köetakse gaasi või puuahjuga. Kindlasti tuleks esimesel võimalused kontrollida, et suitsuandur on töökorras. Kui see nii ei ole, tuleks sinna osta uus patarei või soetada uus suitsuandur.

Lisaks suitsuanduri kontrollimisele tuleb mõista, et selle üleüldine olemasolu on hädavajalik. Mitmed puuküttega ahjud võivad küll algsel süütamisel hetkeks väikese popsu suitsu tuppa ajada, kui näiteks on hetkeks siiber kinni unustatud, ning see võib suitsuanduri käima panna. Selle peale võtavad mitmed inimesed oma anduri laest maha, kuna see on häiriv ning mõeldakse, et niikuinii ajab järgmisel korral ka suitsu sisse. Seda ei tohiks mitte mingil juhul teha. Suitsuandurid päästavad elusid ning nende eemaldamine ei ole õigustatud mitte millegagi.

Pliit ei ole radiaator

Jah, seda juhtub. Toas on külm ning inimesed otsustavad, et äkki saaks pliiti või ahju kasutada ajutiselt radiaatorina, kuni minnakse poodi ja uus ostetakse. See on aga ka järjekordselt asi, mida mitte mingil juhul teha ei tohiks. See võib olla äärmiselt tuleohtlik ning kindlasti ei mõju see ka hästi ei sinu pliidile ega ahjule.