Miks tuleb suitsuandurit vahetada iga 10 aasta tagant?

31.10.2023

Ligi 10 aastat kodudes kohustuslik olnud suitsuandur vananeb ajapikku.

Suitsuandurite eluiga on väga erinev u 3-10 aastat. Jälgige tootja soovitusi anduri eluea kohta. Suitsuandur muutus Eestis kohustuslikuks üle 10 aastat tagasi ning käes on viimane aeg vahetada oma vanad andurid uute vastu. 

Eestis võib olla tuhandeid, kui mitte kümneid tuhandeid majapidamisi, kus andur ei pruugi õnnetusest teada anda sest anduri sensori eluiga on läbi. 

Testnupule vajutades võib küll kostuda helisignaal ja vilgub punane tuluke mis viitab, et andur oleks justkui töökorras. Kuid testnupule vajutades kontrollitakse tegelikult vanematel anduritel vaid patareide laetavuse taset ja anduri sensor ei pruugi enam suitsu tuvasta.

Kvaliteetsed suitsuandurid leiad müügilt SIIT

Kuidas kontrollida kas suitsuandur on aegunud? 

Vaata anduri tagaküljelt informatsiooni selle tootmise aja ja eluea kohta.Testnupule vajutades võib küll kostuda helisignaal mis viitab, et andur oleks justkui töökorras. Kuid testnupule vajutades kontollitakse vanematel/ odavamatel anduritel vaid patareide laetavuse taset, anduri sensor ei pruugi tegelikult suitsu enam tuvastada.

Lisainfot aegnud suitsuandurite kohta leiad SIIT

 

Kuhu paigaldada?

 

  • Igasse eluruumi. Vähemalt üks suitsuandur on igas eluruumis seadusega nõutud. Kõige parem on, kui suitsuandur on paigaldatud kõikidesse elu- ja magamisruumidesse.
  • Kindlasti magamistoa ees asuvasse ruumi. Kõigepealt peaks suitsuanduri paigaldama magamistoa ees asuvasse ruumi. Olgu selleks siis koridor, esik või elutuba. Just seal avastab suitsuandur muudest ruumidest alguse saavad tulekahjud ja hoiatab magajaid enne kui suits nendeni jõuab.
  • Paigalda igale korrusele vähemalt üks. Mitmel korrusel asuvate eluruumide puhul on oluline, et igale korrusele oleks paigaldatud vähemalt üks suitsuandur.
  • Kööki ja vannituppa ei soovita kogenud spetsialistid suitsuandurit paigalda. Nendes ruumides võib suitsuandur reageerida toidu- või veeaurudele ja häirida meie igapäevast elu, mistõttu on soovitatav paigaldada kööki kuumusandur. NB! Köögis tuleb olla hoolikas ja toidu valmistamise ajal kindlasti köögis püsida. 

Kuidas paigaldada?

  • Järgi paigaldamisjuhendit. Igal suitsuanduril on kaasas eestikeelne juhend, mis annab ainuõiget informatsiooni konkreetse mudeli paigaldamise kohta. See paber tasub alles jätta, kuna sisaldab ka muud vajalikku infot – näiteks müüja kontaktandmeid.
  • Karbis on kõik vajalikud osad. Karbis on tavaliselt anduri alus, aluse kinnitamiseks kruvid tüüblid, andur ise ja patarei. Patarei tuleks enne andurisse pistmist kilest lahti võtta ja seejärel õigete klemmidega ühendada.
  • Leia paigaldamiseks sobivaim koht. Patareiga ühendatud suitsuandur tuleb paigaldada lakke, võimalikult toa keskele. Seal avastab see tulekahju kõige kiiremini olenemata tulekolde asukohast ruumis. Kaugus seintest, lampidest ja ventilatsiooniavadest peaks olema vähemalt 30 cm.
  • Paigalda alus õigesti. Kui õige koht on välja valitud paigalda kruvide ja tüüblitega alus. Kahepoolne teip ei pea reeglina anduri raskusele vastu ja see kukub alla.
  • Vajuta kindlasti testnuppu. Peale anduri paigaldamist tuleb alati vajutada testnuppu ja veenduda, et kostab häiresignaal. See näitab, et patarei annab korralikult ühendust ja andur on töökorras. 
  • Päästeameti video paigaldamise kohta leiad siit

Kuidas hooldada?

  • Vajuta testnuppu regulaarselt. Kontrolli kord nädalas kõiki koju paigaldatud suitsuandureid vajutades testnuppu. Pärast vajutamist peab kostma helisignaal. Kui nupuvajutusele helisignaali ei järgne, siis on tõenäoliselt anduri patarei tühi.
  • Jälgi, et punane lambike vilgub. Suitsuanduri punase lambikese vilkumine on omane valverežiimis andurile. See näitab, et patarei annab korralikult ühendust ja seade on töökorras.
  • Puhasta paar korda aastas tolmust. Selleks ei pea suitsuandurit isegi laest maha keerama ning kasutada võib tavalist tolmulappi või -harja või isegi tolmuimejat. Kui tolm jõuab andurisse, võib see hakata häireid põhjustama või segada anduril suitsu avastamist. Vee ja puhastusvahenditega andurit puhastada ei tohi.
  • Piiksumine annab märku patarei tühjenemisest. Kui andur piiksatab korra iga kolmekümne sekundi tagant, siis hoiatab andur patarei tühjenemise eest.
  • Päästeameti video hooldamise kohta leiad siit

Kuidas patareid vahetada?

  • Võta suitsuandur laest alla. Patarei vahetuseks tuleks andur laest alla võtta ja otsida üles patarei asukoht. Üldjuhul asub see anduri tagaküljel.
  • Vana patarei välja, uus asemele. Kui oled kaane lahti saanud polegi muud kui vana patarei välja ja uus täpselt samade klemmidega ühendada. Seejärel võib anduri lakke tagasi panna.
  • Vajuta testnuppu. Olemaks kindel, et patarei jäi kenasti ühendust andma, vajuta kindlasti ka testnuppu.
  • Hoolitse ka lähedaste eest. Hoolitse, et ka sinu vanemate ja vanavanemate suitsuandur oleks töökorras

 

Allikas: Päästeamet ,FireAngel Safety, Balti Tuleohutus